LICEUL DE ARTĂ „GHEORGHE TATTARESCU” FOCȘANI, VRANCEA
ASOCIAȚIA CULTURALĂ A ELEVILOR ARTIȘTI MICOVIA

concurs creatie 2024

Concursul de creație „Gh. Tattarescu” își propune abordarea unor noi modalități de exprimare plastică, descoperirea și promovarea tinerelor talente din liceele și școlile de artă și a elevilor creativi din învățământul primar, gimnazial, liceal cu vârste între 6–19 ani preocupați de problematica cunoașterii și protejării valorilor culturale și artistice naționale și internaționale. Scopul acestei acțiuni este realizarea unor activități care să conducă la cunoașterea și protejarea valorilor culturale și artistice proprii, descoperirea unor noi talente care se pot dezvolta și confirma pe parcurs.

Lucrările vor intra în etapa de jurizare în mod diferențiat, ținând cont de următoarele categorii de participanți:

• Școli/licee de masă/palate ale copiilor
  • Școli/licee vocaționale
  • Centre de excelență

SECȚIUNI:

A. Concurs Arte Vizuale

Subsecțiunea Fotografie – clasele V - XII

• Tema URBAN ART - integrarea unui personaj-grup de personaje în conceptul de artă urbană (graffiti, stickere, mozaicuri, afișe, colaj, instalații, performance etc.)

Subsecțiunea Pictură, Grafică, Sculptura – clasele O - XII

Subsecțiunea Arhitectură – clasele IX - XII

• Tema URBAN ART – în arhitectură

Dimensiunile acceptate:

• A4 pentru secțiunea fotografie
  • A3, A4 pentru primar, gimnaziu secțiunea pictură/grafică
  • 35X50, 50X70 pentru liceu secțiunea pictură, grafică, arhitectură, sculptură

Lucrările selectate pentru premiere vor avea precizate pe verso, cu majuscule: numele și prenumele elevului, vârsta/clasa, unitatea de învățământ, localitatea/județul/țara, numele cadrului didactic îndrumător.
Tehnica de lucru este la alegere: tempera, guașă, acrilic, ulei, ipsos, lemn, piatră etc.
Lucrările premiate vor fi trimise în passpartout (se recomandă).

B. Concurs de eseuri

Eseul va fi redactat în format Word/PDF cu fontul Times New Roman, mărimea 12.
În antet vor fi introduse informații despre concurent astfel: nume, prenume, clasa, unitatea școlară de proveniență, localitatea, județul, numele cadrului didactic îndrumător.
Eseurile vor aborda problematica „Creația lui Gh. Tattarescu”. Minim 3 pagini.

C. Concurs de prezentări multimedia

Tema generală a secțiunii este URBAN ART - integrarea unui personaj-grup de personaje în conceptul de artă urbană (graffiti, stickere, mozaicuri, afișe, colaj, instalații, performance etc.).

Lucrările multimedia pot fi realizate în orice program grafic, însă exportul se va realiza doar în formatele AVI, JPG, PDF, DNG.
Prezentarea nu trebuie să depășească 5 minute și 200Mb.

Fișierul va fi denumit astfel: nume-prenume, clasa, unitatea școlară de proveniență, localitatea/județul.

MATERIALELE TRIMISE NU TREBUIE SĂ MAI FI PARTICIPAT LA VREUN CONCURS, PREMIATE LA VREO MANIFESTARE SAU PUBLICATE (INCLUSIV PE INTERNET).

REGULAMENT DE DESFĂȘURARE:

Înscrierea participanților – termen 15 aprilie 2024.

Pentru a se înscrie în concurs, elevii / profesorii vor parcurge următorii pași:

1. Vor accesa pagina dedicată concursului pe site-ul Liceului de Artă „Gheorghe Tattarescu” – Focșani.
  2. Vor completa fișa de înscriere, în format Google Doc. https://forms.gle/PJTjxDkKxux6bBdB6
  3. Vor atașa acestei fișe o fotografie a lucrării propuse pentru participarea la concurs.
  4. Vor încărca un fișier unic pentru fiecare elev, nu mai mare de 200 Mb, denumit, în fișierul Google Drive, la secțiunea la care concurează.
  1. Concurs Arte Vizuale
    • Subsecţiunea Fotografie
    • Subsecţiunea Pictură
      • Grafică
      • Sculptura
  2. Eseuri
  3. Multimedia

Trimiterea lucrărilor premiate prin curierat se face în intervalul 22-29 aprilie 2024 (data poștei) pe adresa:

Liceul de Artă „Gh. Tattarescu”, Str. Dornei, Nr. 3A, Focșani, Vrancea, cod 620165.

Organizatorii își iau obligația de a folosi datele personale și imaginea personală a concurenților doar în interesul prezentului concurs: accesul juriului, completarea diplomelor, activități de popularizare.
Începând cu data de 15 aprilie 2024, accesul public la încărcarea în fișierul Google Drive va fi restricționat, până la publicarea rezultatelor.
După verificarea și centralizarea datelor și a lucrărilor, lista înscrișilor va fi publicată pe site la data de 15 aprilie 2024.

Urmăriți completarea corectă și completă a adresei expeditorului și a numărului de telefon.

În mapa cu lucrări, vă rugăm să puneți și un plic autoadresat pentru a vă putea expedia diplomele și parteneriatul semnat și ștampilat.

Jurizarea (15 aprilie -22 aprilie 2024): lucrările elevilor vor fi evaluate de către un juriu format din profesori de specialitate în colaborare cu partenerii menționați. Hotărârile juriului sunt definitive și inatacabile.
În momentul înscrierii în concurs, participanții acceptă prezentul regulament și autoritatea juriului.
Pentru locurile I, II, III și mențiuni se vor acorda diplome. 22-24 aprilie 2024 se vor publica rezultatele pe site.

Amenajarea expoziției cu lucrările premiate (Mai 2024). Toate lucrările trimise vor fi prezentate în mediul online.

Mediatizarea concursului: prin mass-media locală și națională.

Fără taxă de participare.

Persoane de contact pentru informații suplimentare:

Echipa de proiect:

• Coordonator - Prof. Diana Taicutu Rozalia, Tel.0724 336 126